fbpx

Co powinny zawierać dobre ubezpieczenia zdrowotne dla firm

ubezpieczenie zdrowotne dla firmy

Dobre ubezpieczenia zdrowotne dla firm świadczone są przez agencje od jakiegoś czasu – gdy zrozumiano, że pracownik jest dobrem firmy, a zaspokojenie wszystkich jego potrzeb warunkuje jego zadowolenie i wydajność w pracy. Jest to więc odpowiedź na popyt skojarzony właściwie z rewolucją w pracy, a szczególnie z uznaniem równych praw i dostępności do opieki zdrowotnej przez wszystkich pracowników w sposób wygodny i szybki. Poniżej od tej właśnie strony zostanie zaprezentowane tytułowe zagadnienie – dobrego ubezpieczenia i jego składowych czynników, lecz w Europie. Istnieją bowiem i przykłady ubezpieczeń… nieprzykładowych.

Jak rzecz wygląda w innych krajach?

W Stanach Zjednoczonych pracodawcy przywiązują wagę do medycznego aspektu opieki, a pracownicy zwracają uwagę na jego składniki. Bardzo często jest ono szczegółowo wymieniane w umowie o pracę – bo nie jest powszechne jak u nas. „Przypadek” USA jest więc przykładem negatywnym – dla ogółu. Pracownicy w tym kraju posiadają różnego rodzaju pakiety medyczne zależnych od pozycji i stanowiska jakie zajmują w firmie. Zdarza się więc często, iż – na pełnym etacie – gdy zachorują nie mogą udać się do szpitala czy przejść odpowiedniego zabiegu bez dopłat z własnej kieszeni. System taki z pewnością nie jest godny polecenia.

W Unii Europejskiej, a także w Polsce, odchodzi się od standardów USA. Ubezpieczenia zdrowotne dla firm mają najczęściej charakter grupowy, co w dużym stopniu ujednolica świadczenia. Ponieważ istnieje ubezpieczenie powszechne, które zapewnia chociażby opiekę szpitalną, ubezpieczenie firmowe po prostu wynosi podstawową opiekę zdrowotną na inny, wyższy wymiar. Zależnie od pakietu pracownicy mają szybki dostęp do różnych form pomocy, czasem nawet przez całą dobę. Jest to więc system ułatwiający dostępność do lekarza, bardzo wygodny i dlatego z pewnością można go polecić. Firmy jednak mogą się decydować na różnego rodzaju pakiety.

Co zawierają dobre ubezpieczenia zdrowotne dla firm

W większości wypadków można zaobserwować, że ubezpieczenia zdrowotne dla firm podzielone są na dwa obszary – usługi medyczne ogólne oraz pomoc psychologiczną. Zależnie od wykupionego pakietu różna jest dostępność specjalistów czy świadczonych usług. Pakiety pomocy najczęściej dotyczą lub mają charakter:

  • podstawowej opieki zdrowotnej – w Polsce bezwzględnie zawsze ubezpieczenie zawiera taki pakiet, ale ten firmowy przewiduje „specjalne traktowanie”,
  • rozszerzonej opieki o pomoc specjalistyczną – w tym wypadku pracownik może liczyć na pomoc specjalistów,
  • pomoc kompleksową – tu, w pakietach, do zespołu specjalistów najczęściej dołącza nieobecny wcześniej chirurg oraz opieka szpitalna,
  • kolejną, nie zawsze spotykaną usługą jest fizjoterapia,
  • i podobnie rzecz ma się z firmowym stomatologiem.

Powyższe usługi zamknięte w różnych pakietach posiadają też swój „szczyt” w postaci przyzakładowej przychodni. Stanowi ona najwyższy wymiar dbałości o zdrowie pracowników w firmach nie resortowych. Natomiast zwracając się ku pomocy psychologicznej, szczególnie ważna jest ona w zawodach trudnych. Aczkolwiek i tutaj oferowane pakiety mają różny charakter i zawierają m.in.:

  • interwencję kryzysową,
  • webinary i spotkania dotyczące m.in. – systemu work&life, zarządzania stresem, relaksacji, pracoholizmu, wypalenia zawodowego etc.,
  • opiekę psychologiczną pełną jako dodatek do pakietu medycznego (jest tu ona rozdzielona, gdyż stanowi obszerną kategorię, a i same pakiety ją traktują oddzielnie),
  • kształtowanie odporności psychicznej pracowników.

Pomoc psychologiczna dołączona do pakietu medycznego wznosi opiekę nad pracownikiem na najwyższy z możliwych poziomów.

Aspekty ubezpieczenia zdrowotnego dla firm

Powyższa prezentacja częściowo przedstawiana była oczami pracownika – tego co zyskuje on dzięki różnym pakietom oferowanym przez pracodawcę. Istnieje jednak wplatany w powyższe wątki aspekt firmowy – konstrukcji i odpłatności za pakiety ubezpieczeniowe. Na rynku istnieje wiele firm, w tym nasza – Zdrowie bez kolejki, które świadczą kompleksową pomoc medyczną na różnych zasadach.

Warto zapoznać się z artykułami mówiącymi o tym, jak bardzo wzrasta wydajność pracowników, którzy posiadają opisywane tutaj pakiety zdrowotne. Niewątpliwie bowiem dzięki nim pracownicy czują się „zadbani”, a już wielokrotnie dowodzono, że wpływa to na ich stosunek do pracy – i tworzy jego akcent osobisty. Innymi słowy kształtuje i kreuje wysokie zaangażowanie w pracę, czasem nawet takie, jakby dotyczyło własnej działalności.

Zobacz również Zdrowie bez kolejek w zdrowej firmie

Kontakt

Masz pytania odnośnie oferty? Chętnie udzielimy Ci wszelkich informacji. Zadzwoń lub napisz do nas!

Najnowsze artykuły

Menu