fbpx

Jaki wybrać pakiet medyczny?

jaki wybrać pakiet medyczny?

Spis treści


Decyzję o wyborze pakietu medycznego należy podjąć w zależności od tego, czy potrzebujesz prywatnej opieki zdrowotnej tylko dla siebie, czy również dla swoich bliskich. Wiodący ubezpieczyciele przygotowują poszczególne opcje tak, aby każda osoba zatrudniona miała pełną gamę możliwości. Wtedy decyzja odnośnie tego jaki wybrać pakiet, jest znacznie prostsza.

Ty indywidualnie lub razem z bliskimi

Poszczególne pakiety w ramach ubezpieczeń zdrowotnych dla firm różni między innymi cena, lecz nie należy na tym oszczędzać, jeżeli poza głównym ubezpieczonym polisa ma obejmować jego partnera/współmałżonka albo dziecko czy dzieci. Zmiana decyzji jest możliwa dopiero w tzw. rocznicę, czyli w praktyce na początku kolejnego roku kalendarzowego.

W Pakiecie Indywidualnym opieka zdrowotna przeznaczona jest dla Ciebie. Wyjątek od tej zasady stanowi wariant Senior, który pozwala zamiast Ciebie ubezpieczyć jedno z rodziców/teściów, jeżeli osoba ta nie ukończyła 70 lat.

Partnerski warto wybrać, gdy poza sobą chcesz objąć prywatną opieką medyczną również partnera/współmałżonka albo jedno dziecko (własne, przysposobione, adoptowane; jeżeli nie ukończyło 26 lat). Jest to zatem propozycja dla pracownika i jednej dodatkowej osoby. Można zdecydować się na tę opcję bez ograniczeń co do wariantu.

Rodzinny pozwala włączyć do ubezpieczenia znacznie więcej osób niż Partnerski. Pracownicy uwzględniają tutaj partnerów i współmałżonków, a także dzieci – zarówno z tego związku, jak też niebędące biologicznymi dziećmi głównego ubezpieczonego, lecz wychowywane wspólnie. Tutaj także dostępne są wszystkie warianty, o których więcej napiszemy jeszcze w tym artykule, od Brązowego po Złoty.

pakiet a wariant

Decyzja w kontekście tego, co można i czego nie sposób zaplanować

Zanim zapadnie decyzja o tym, jaki wybrać pakiet medyczny, rozsądnym działaniem jest analiza własnej sytuacji życiowej i rodzinnej, a także planów na przyszłość oraz uwzględnienie ewentualnych sytuacji nieplanowanych. Inne potrzeby będzie mieć młody singiel, a inne osoba, która ma kilkoro dzieci, zwłaszcza podatnych na choroby czy będących pod stałą opieką okulisty albo laryngologa.

Jeżeli finanse nie są czynnikiem decydującym, warto rozważyć Pakiet:

  1. Indywidualny, gdy nie masz jeszcze ustabilizowanej sytuacji osobistej, studiujesz, nie zamierzasz w najbliższym czasie zakładać rodziny albo nie przewidujesz tego również w przyszłości;
  2. Partnerski, gdy jesteś po ślubie, masz dziecko, ale także w stałym związku lub z uwzględnieniem planowanego ślubu. Ma to znaczenie, zwłaszcza w kontekście wspomnianej rocznicy, czyli konieczności oczekiwania do nowego roku, jeżeli wkrótce po zawarciu polisy indywidualnej zdecydujesz się na szerszą ochronę i chcesz mieć większy pakiet medyczny;
  3. Rodzinny, który może poza Tobą objąć więcej niż jedną osobę. Z wydarzeń trudnych do przewidzenia należy wskazać chociażby choroby dzieci. Jeżeli i one będą mieć prywatną opiekę medyczną, unikniesz czekania w kolejkach do lekarzy, Twoje dzieci skorzystają bez dodatkowych kosztów z poszczególnych zabiegów czy wizyt domowych.

Niektóre wydarzenia można przewidzieć (ślub, planowane dziecko), inne, jak choroby własne czy dzieci – nie zawsze, dlatego prywatna opieka medyczna to rozsądna inwestycja oraz wygoda w każdych okolicznościach. Przykładem dodatkowych udogodnień są chociażby programy profilaktyczne.

Otrzymaj bezpłatne porównanie
ofert najlepszych pakietów medycznych

wypełnij formularz
Fill out this field
Fill out this field
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.
Fill out this field
You need to agree with the terms to proceed

Zobacz również Jak uzyskać ubezpieczenie zdrowotne dla pracownika

Pakiet a wariant – istotna różnica

Rozróżnianie tych pojęć jest ważne, zatem dbamy o to, aby Klienci PPC – zdrowie bez kolejki wiedzieli, na czym polega różnica, gdy zastanawiają się nad tym, jaki wybrać pakiet medyczny. Pierwsze zagadnienie przedstawiliśmy już w tym artykule, natomiast warianty stanowią nieodłączne uzupełnienie. Gdy zapadnie już decyzja, czy główny ubezpieczony chce dołączyć swoich bliskich do polisy, wybiera samodzielnie wariant. Wyjątek: przy liczbie pracowników mniejszej niż 10, nie ma wyboru. Wszyscy objęci są jednym wariantem.

W firmach, w których do ubezpieczenia przystępuje co najmniej 10 osób, do wyboru są dwa warianty – ten, który zwykle w znacznej mierze dofinansowuje pracodawca, oraz wyższy. Pełna gama to: Wariant Brązowy, Brązowy Plus, Srebrny Basic, Srebrny oraz Złoty. Jako osobną kategorię można traktować Wariant Senior, ponieważ nie dotyczy on samego ubezpieczonego.

W tym kontekście należy zdecydować, biorąc pod uwagę potrzebę korzystania z poszczególnych świadczeń specjalistów, zamawiania wizyt domowych, chęć szczepienia się przeciw WZW typu A/B. Jeżeli nie wiesz, jaki wybrać pakiet medyczny lub wariant, z przyjemnością udzielimy dodatkowych informacji.

Szybka decyzja, wygoda korzystania

Zasłużona popularność prywatnej opieki medycznej i pakietów zdrowotnych dla pracowników wynika z jej wszechstronności. Czy to w dobie pandemii, gdy wzrosła potrzeba korzystania z telemedycyny, czy podczas wyjazdów, gdy znajdujesz się w innym mieście, będziesz mieć pewność, że Twoje potrzeby zdrowotne zostaną zawsze uwzględnione, a kontakt ze specjalistą nastąpi w najbliższym możliwym terminie.


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jakie są główne rodzaje pakietów ubezpieczeń zdrowotnych, które mogę wybrać?

Istnieją trzy główne rodzaje pakietów: Indywidualny (dla Ciebie lub opcjonalnie jednego z rodziców/teściów poniżej 70 lat), Partnerski (dla pracownika i jednej dodatkowej osoby), oraz Rodzinny (dla głównego ubezpieczonego i znacznie więcej osób, w tym partnerów, współmałżonków, dzieci).

Czy mogę zmienić swoją decyzję odnośnie wybranego pakietu ubezpieczenia zdrowotnego?

Tak, zmiana decyzji jest możliwa, lecz tylko w tzw. rocznicę, czyli na początku kolejnego roku kalendarzowego.

Jakie są dostępne warianty w ramach ubezpieczenia zdrowotnego?

Warianty dostępne w zależności od liczby pracowników to: Wariant Brązowy, Brązowy Plus, Srebrny Basic, Srebrny oraz Złoty. Dla firm, w których do ubezpieczenia przystępuje co najmniej 10 osób, są dostępne dwa warianty. Dodatkowo jest Wariant Senior, który nie dotyczy samego ubezpieczonego.

Jak mogę zdecydować, który pakiet medyczny jest dla mnie odpowiedni?

Wybór odpowiedniego pakietu powinien zależeć od analizy własnej sytuacji życiowej i rodzinnej, planów na przyszłość oraz uwzględnienia ewentualnych sytuacji nieplanowanych, takich jak choroby dzieci czy potrzeba prywatnej opieki medycznej.

Czy w ramach ubezpieczenia zdrowotnego mogę skorzystać z dodatkowych udogodnień, takich jak programy profilaktyczne?

Tak, prywatna opieka medyczna może zawierać dodatkowe udogodnienia, takie jak programy profilaktyczne, oraz oferować wszechstronność, jak korzystanie z telemedycyny czy szczepienia przeciw WZW typu A/B.

Kontakt

Masz pytania odnośnie oferty? Chętnie udzielimy Ci wszelkich informacji. Zadzwoń lub napisz do nas!

Najnowsze artykuły

Menu