Spis treści
- Inwestycja w debiutantów rynku pracy
- Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla kobiet w kontekście ciąży
- Ważne badania w życiu osób 40+
- Pracownicy po 50. roku życia również pod dobrą opieką
- Swoboda korzystania na długie lata
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
- Jakie opcje są dostępne dla najmłodszych pracowników w ramach ubezpieczenia zdrowotnego?
- Czy ubezpieczenie zdrowotne dostosowane jest do potrzeb kobiet planujących ciążę?
- Jakie badania są ważne w życiu osób 40+ w ramach ubezpieczenia zdrowotnego?
- Czy pracownicy po 50. roku życia mogą korzystać z prywatnej opieki medycznej?
- Jak można dostosować ubezpieczenie zdrowotne do zmieniającego się stanu zdrowia lub sytuacji życiowej?
Różne dostępne na rynku warianty danego ubezpieczenia zdrowotnego są odpowiedzią na realne potrzeby i oczekiwania. Zmieniająca się, udoskonalana gama ofertowa pozwala reagować na większą świadomość potencjalnych pacjentów, którzy w ramach prywatnej opieki medycznej przyzwyczajeni są do krótkiego czasu oczekiwania na wizytę u specjalisty. To wyzwanie dla ubezpieczycieli – takie wyzwanie z powodzeniem podejmuje między innymi Compensa.
Inwestycja w debiutantów rynku pracy
Możliwość zmiany opcji w ramach danego wariantu wraz ze zmieniającym się stanem zdrowia lub sytuacją życiową doceniana jest niezależnie od branży. Tak osobom wykonującym prace fizyczne, jak i umysłowe sprzyjają zatem sami ubezpieczyciele, pozwalając zmienić w danym czasie pakiet ubezpieczeniowy nawet o kilka stopni.
- Najmłodsi pracownicy to nieraz single lub osoby bez zobowiązań rodzinnych. Często wystarczy im podstawowy pakiet, ponieważ nie będą tymczasowo potrzebować wizyt u pediatry czy związanych z prowadzeniem ciąży. Co więcej, gdy osoba taka jest zatrudniona na umowę o dzieło, nie są za nią odprowadzane składki z tytułu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, więc opcja prywatna tym bardziej jest chętnie wybierana.
- Młode osoby często korzystają również z pakietów partnerskich. To możliwość, aby włączyć do swojego wariantu ubezpieczenia partnera lub partnerkę/żonę lub męża. Opcjonalnie zamiast wyżej wymienionych ubezpieczeniem może być objęty pracownik i jedno dziecko (własne lub przysposobione). Zakres tego świadczenia jest zatem również dostosowany do potrzeb i dosyć elastyczny.
- Kolejna opcja to pakiet rodzinny. Pakiet partnerski należy zmienić na rodzinny, gdy do ubezpieczenia chcesz włączyć więcej niż jedną osobę. Przykładem może być małżeństwo, w którym z czasem rodzi się pierwsze dziecko, a w dalszych latach kolejne. Ogólne Warunki Ubezpieczenia określają przy tym jasno, kiedy i na jakich zasadach można dokonać zmian.
Zobacz również Jesteś pracodawcą? Prywatne ubezpieczenia zdrowotne a rosnący problem nowotworów
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla kobiet w kontekście ciąży
Również z naszych doświadczeń wynika, że zainteresowanie pakietami zdrowotnymi stale rośnie wśród kobiet planujących ciążę. Co ważne, usługi medyczne są dostępne bez okresu karencji, dlatego propozycja skierowana jest również do kobiet oczekujących narodzin dziecka. Oczywiście tak jak w przypadku pakietów partnerskich, ubezpieczenie może dotyczyć firmy w której pracuje mężczyzna, gdy zechce włączyć do pakietu swoją partnerkę lub żonę.
W praktyce opieka dotyczy okresu przed zajściem w ciążę, jak również całej ciąży, opcjonalnie czasu porodu i połogu:
- test ciążowy (gonadotropina kosmówkowa HCG);
- USG – metoda zależy od etapu ciąży; w jej wczesnym stadium to badanie przez powłoki brzuszne;
- prowadzenie ciąży – możliwość korzystania z konsultacji dotychczasowego ginekologa lub wybór innego na określonych zasadach;
- wizyty kontrolne – od standardowych wizyt w gabinecie po możliwość skorzystania ze specjalistycznych badań.
Pełna lista specjalistów przypisana do danego wariantu sprawia, że odpowiednią opieką może być otoczona kobieta, a w perspektywie także dziecko. Dotyczy to zarówno badań rutynowych u pediatry, jak też konsultacji specjalistycznych, jeżeli będzie taka potrzeba.
Ważne badania w życiu osób 40+
Aktywność zawodowa wynika głównie z kryteriów określonych ustawowym wiekiem emerytalnym, ale ważny jest również inny czynnik – kondycja fizyczna i psychiczna pracowników. Mając świadomość własnego stanu zdrowia najłatwiej zapobiegać wielu potencjalnym dolegliwościom oraz chorobom. Do listy podstawowych badań warto dodać:
- densytometrię – badanie gęstości kości pozwala wykryć na wczesnym etapie ewentualne oznaki osteoporozy,
- RTG klatki piersiowej – dotyczy to nie tylko osób palących i narażonych na choroby płuc (na przykład pracujących w pomieszczeniach z pyłem),
- szczegółowe badanie krwi – z wiekiem wzrasta ryzyko występowania stanów zapalnych oraz zakażeń bakteryjnych, więc warto mieć krew pod kontrolą,
- EKG – krzywa EKG pokazuje wiele informacji odnośnie pracy serca, a cenne są zwłaszcza te, które pozwalają wykryć choroby niedające wyraźnych objawów (przykład: choroba wieńcowa).
Dodatkowo poszczególne badania przypisane są do konkretnej płci i tym badaniom również możesz poddawać się regularnie w ramach prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Dla kobiet to mammografia i cytologia, a dla mężczyzn – badanie prostaty.
Pracownicy po 50. roku życia również pod dobrą opieką
Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych reguluje wiele kwestii związanych z NFZ (mówi o tym cały artykuł 97. tejże ustawy). Pozostaje jednak problem odległych terminów lub braku specjalistów danej dziedziny w konkretnym mieście. Zwłaszcza, gdy pracownik zmaga się z wieloma dolegliwościami jednocześnie, niezbędna jest szczegółowa diagnostyka oraz szereg badań.
Mając imienną kartę uprawniającą do korzystania z prywatnej opieki medycznej można już na początku wyeliminować wiele przeszkód w uzyskaniu pomocy specjalisty. To komfort korzystania z usług lekarzy na terenie całego kraju, na przykład podczas urlopowego wyjazdu. Zwykle wystarczy jeden telefon, aby otrzymać niezbędne informacje. Do specjalizacji związanych stricte z wiekiem starszym należy między innymi geriatria.
Swoboda korzystania na długie lata
Wydłuża się stale średnia długości życia, a jego jakość można poprawić dzięki świadomości potrzeb własnego organizmu. Dobre zdrowie nie jest obecnie luksusem, zdecydowanie częściej uchodzi za standard. Tendencję prozdrowotną widać również w decyzjach pracodawców, którzy wybierają dofinansowanie konkretnych ubezpieczeń dla pracowników.
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jakie opcje są dostępne dla najmłodszych pracowników w ramach ubezpieczenia zdrowotnego?
Najmłodsi pracownicy, często single lub osoby bez zobowiązań rodzinnych, mogą korzystać z podstawowego pakietu, czy też z pakietów partnerskich. W przypadku umowy o dzieło, opcja prywatna jest chętnie wybierana, ponieważ nie są odprowadzane składki z tytułu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.
Czy ubezpieczenie zdrowotne dostosowane jest do potrzeb kobiet planujących ciążę?
Tak, zainteresowanie pakietami zdrowotnymi stale rośnie wśród kobiet planujących ciążę. Usługi medyczne są dostępne bez okresu karencji, a opieka dotyczy okresu przed zajściem w ciążę, całej ciąży, opcjonalnie czasu porodu i połogu.
Jakie badania są ważne w życiu osób 40+ w ramach ubezpieczenia zdrowotnego?
Ważne badania dla osób 40+ to m.in. densytometria, RTG klatki piersiowej, szczegółowe badanie krwi, EKG. Dodatkowo, badania przypisane są do konkretnej płci, jak mammografia i cytologia dla kobiet, oraz badanie prostaty dla mężczyzn.
Czy pracownicy po 50. roku życia mogą korzystać z prywatnej opieki medycznej?
Tak, pracownicy po 50. roku życia mogą korzystać z prywatnej opieki medycznej. Imienna karta uprawniająca do tej opieki pozwala na eliminację wielu przeszkód w uzyskaniu pomocy specjalisty i komfort korzystania z usług lekarzy na terenie całego kraju.
Jak można dostosować ubezpieczenie zdrowotne do zmieniającego się stanu zdrowia lub sytuacji życiowej?
Możliwość zmiany opcji w ramach danego wariantu wraz ze zmieniającym się stanem zdrowia lub sytuacją życiową jest doceniana i umożliwia ubezpieczonym zmianę pakietu ubezpieczeniowego nawet o kilka stopni, dostosowując go do indywidualnych potrzeb i wymagań.